O'Ahu


    Jest to bez wątpienia najlepiej znana wyspa Hawaji. Czasem mówiąc o Hawajach ludzie po prostu myślą o tej wyspie. Dlaczego? A no dlatego, że mieści się tam stolica Hawajska - Honolulu ze swoim turystycznym biegunem - Waikiki. O'Ahu nie jest największą z wysp, ale za to najbardziej zaludnioną. Poza tym większość ruchu turystycznego odbywa się właśnie tutaj. Stąd wzięła się potoczna nazwa - "Wyspa spotkań" i stąd myślę powszechne utożsamianie tej wyspy z całymi Hawajami.
mapa O'Ahu
Jest to druga po Kauai z najstarszych wysp. Czas dał szansę żywiołom na zaokrąglenie surowych kształtów gór wulkanicznych, powstanie dużej ilości dolin wypełnionych bujnymi lasami deszczowymi na wschodzie wyspy i trawiasto - krzewiastą roślinnością na zachodzie.
Wyspę dzielą dwa łańcuchy górskie rozciągające się południkowo: Wai'anae na zachodzie i Ko'olau na wschodzie. Góry te dzielą wyspę na pewne naturalne części. I tak najbardziej zachodnia zwana jest LeeWard Side (zawietrzna), najbardziej wschodnia to WindWard Side (wietrzna). Pomiędzy łańcuchami gór wyodrębnia się jeszcze North Shore (nie trzeba tlumaczyć), Central O'Ahu, a południowa część to po prostu okolice Honolulu z Diamond Head i południowo zachodnia część to tzw. okolice Ewa Beach. A teraz po kolei:

LeeWard Side

Jest to najbardziej słoneczny i suchy obszar na wyspie. Brzeg jest dosyć regularny, ciągnący się wzdłuż drogi. Góry wznoszą się bardzo blisko wybrzeża, tak więc dostępny obszar, to jedynie linia brzegowa i kilka porośniętych trawą i niewielkimi krzewami dolin. Można by powiedzieć nic specjalnego, a jednak osobiście bardzo lubię tą część wyspy.
Po pierwsze przekonuje mnie ogrom i piękno gór. Jest tam wiele szlaków pozwalających zbliżyć się do wyższych, bardziej porośniętych roślinnością partii gór i oczywiście zdobyć same szczyty. Góry te jednak są bardzo wymagające.
Po drugie obszar ten nie jest oblegany przez turystów, dzięki czemu właśnie tu można zobaczyć nienaruszone cywilizacją - "prawdziwe Hawaje". To tu można samotnie poleżeć na pięknej plaży z dala od wścibskich oczu i kamer turystów. W okresie letnim plaże odwiedzane są przez delfiny, są miejsca na "dzikie obozowisko", gdzie wprawdzie bez pitnej wody i prysznica, ale można pokusić się o niezapomniany camping z ogniskiem w zupełnej dziczy. Makua BeachDodam tylko, że właśnie tu spędzałem ostatnie dni mojego pobytu na Hawajach mieszkając w namiocie zaszytym pomiędzy drzewami, 50 metrów od szumiącego oceanu. To jedyne miejsce na wyspie, gdzie można rozkoszować się samotnością z przepięknym widokiem gór i oceanu. Niestety ta bezludność ma swoją cenę. Obszar ten uważany jest za niebezpieczny. W okolicy mieszka dużo bezdomnych, którzy tylko czekają na naszą nieuwagę, aby zmienić właściciela wartościowych drobiazgów i nie tylko :). Na potwierdzenie tego powiem, że skradziono mi tam portfel, a jednemu z moich znajomych zginął plecak z aparatem cyfrowym i kamerą po 10 min. pozostawienia ich bez opieki, ale to było trochę bardziej na południe w słynnym miejscu nurkowym Electric Beach.
Właśnie trzecim argumentem przemawiającym za atrakcyjnością LeeWard Side jest wiele ciekawych miejsc nurkowych dostępnych zarówno z brzegu jak i takich do których dowiezie nas łódź kursująca z lokalnego portu. Miejsca te, poza może dwoma (Electric beach i Makaha Caverns), są również bardzo rzadko odwiedzane przez turystów nurkowych.Najbardziej na północ wysunięty punkt tego wybrzeża to Kaena Point. Jest to równocześnie rezerwat, jak i święte miejsce Hawajczyków. Miejsce to nie jest dostępne dla samochodów, więc ostatni odcinek pokonać można tylko pieszo, lub na rowerze górskim. Samochodem dojechać można do parkingu przy Yokohama Bay - jest to ostatnia plaża tego wybrzeża.

North Shore

To najbardziej chyba znany i okrzyczany obszar na O'Ahu... no może zaraz po Waikiki. Znany jest przede wszystkim z wszelakich zawodów surfingowych organizowanych w okresie zimowym. Jednak nie tylko, bo linia brzegowa North Shore charakteryzuje się tym, że jest bardzo poszarpana, przez co piękna. Do tego niemal na całej długości woda dostępna jest dla amatorów pływania. Wyodrębnionych jest tam wiele znanych i lubianych plaży: Waimea Bay, Sunset Beach, Turtle Bay. Pogoda niemal zawsze dopisuje. Są tam najlepsze na wyspie miejsca do nurkowania z brzegu. No i należy dodać, ze plaże nie są tak zatłoczone jak Waikiki, oraz łatwiej spotkać miejscową ludność.

WindWard Side

Strona wietrzna rozciąga się na wschodniej części, oddzielona od reszty wyspy łańcuchem gór Ko'olau. Są to piękne, bardzo zielone, ale i niedostępne góry. O nietypowym uroku tego pasma gór może świadczyć fakt, że w jednej z dolin - Kualoa Valley kręcone były sceny do filmu Jurasic parak. Ta część wyspy urok swój zawdzięcza wszechobecnej bujnej roślinności, poszarpanej linii brzegowej, piaszczystemu dnu oceanu, co w efekcie daje przepiękne odcienie błękitu i zieleni wód przybrzeżnych. Niestety okolica ta ma też wady, dosyć częste opady, duża wilgotność powietrza. Silne wiatry powodujące duże (szczególnie latem) falowanie. Oczywiście może to być zaletą :) jeżeli szukamy wrażeń na body-boardzie. Jednak te same wiatry spychają też do wybrzeża niebezpieczne meduzy portuguese-man-of-war. Na tej stronie wyspy prawie nie ma miejsc nurkowych. Te które już nadają się do nurkowania są bardzo trudne, niebezpieczne i rzadko dostępne.
Północna część tego wybrzeża ma do zaoferowania plaże dla wind-surferów i skite-surferów w La'ie Beach. Centrum kultury polinezyjskiej, które ponoć jest warte obejrzenia, jednak nigdy nie znalazłem na to czasu. Wiem jednak, że wyprawę do tego centrum należy planować na cały dzień wraz z wieczorem, a poznać można obyczaje zarówno rdzennej ludności Hawaii, jak i całej polinezji.
Tylko kilka miejsc umożliwia wytyczenie szlaków dla amatorów wypraw górskich. Kahana BayNaprawdę ciekawe i dosyć wymagające szlaki są w dolinie Kahana, która rozciąga się za Kahana Bay. Dalej na południe krajobraz to właściwie ocean, droga, domostwa i natychmiast za nimi wyrastające góry. Tak można dotrzeć do doliny Kualoa (tej od Parku Jurajskiego). Jest ona dobrze przygotowana dla turystów, to znaczy można tam wynająć przewodnika, pojechać w głąb Hummer'em lub wycieczką czterokołowców - quad'ów. Wszystkie te atrakcje są oczywiście dobrze płatne. Dalej jest Kaneohe Bay, którą otacza bardzo malowniczo położony półwysep Mokapu Peninsula niestety zamieniony w bazę wojskową żołnierzy Marines, przez co niedostępny bez specjalnej przepustki.
Tak naprawdę za Kaneohe rozciąga się prawie autonomiczna część wyspy, niestety nie mająca swojej nazwy. Jest to po prostu poludniowo-wschodnia część - okolice Kailua i Waimanalo, gdzie poza pieknymi plażami szczególnie w Bellows AFB, można znaleźć naprawdę warte odwiedzenia szlaki górskie - Olomana. Na samym cypelku znajduje się latarnia morska przy Makapu Beach latarnia morska Makapu Pointdo której prowadzi krótki, łatwy i bezpieczny szlak gwarantujący nam jedne z najpiękniejszych zdjęć linii brzegowej. Po drugiej stronie ulicy usytuowany jest Sea Life Park - miejsce, gdzie można na pewno zobaczyć delfiny, foki i inne zwierzęta morskie zamieszkujące okolice wysp.
Za tym punktem zaczynamy zbliżać się do Honolulu, ale to nie znaczy, że jest to koniec atrakcji, bo po drodze jest słynna i naprawdę warta obejrzenia Hanauma Bay, oraz Diamond Head krater wulkanu górujący od wschodu nad Honolulu, ale to już bardzo bliskie okolice Honolulu.

Central O'Ahu

Centralna część wyspy to przede wszystkim pola uprawne. Znajduje się tam kilka miasteczek zamieszkiwanych przez rolników, a do atrakcji turystycznych należy część pokazowa plantacji Dolle. Można tam zwiedzić rzeczoną plantację, zjeść dobre lody ananasowe i pewnie zrobić coś jeszcze, ale zawsze kończyłem na lodach.

okolice Honolulu

Interesujące okolice Honolulu podzieliłbym na dwie części: góry w północnej części Honolulu, dostępne wprost z dzielnicy Makiki: Makiki-Tantalus, wraz z Manoa Valley rozpościerającą się za Uniwersytetem w Honolulu. Waikiki z Diamond Head - górą widoczną z każdego miejsca w Honolulu i z najlepszym widokiem na plażę w Waikiki. Najbardziej znany chyba na świecie port Perl Harbor.

Diamond Head Waikiki
Diamond Head rozpościerający się za dolina Manoa widok z Diamond Head na Waikiki

okolice Ewa Beach

Nie pokusiłem się nigdy na odwiedziny tych okolic. Gdyż nie ma tam ani gór, ani miejsc do nurkowania, ani nic, co mogło by mi się wydawać ciekawym. Z dala widać jakieś kominy, część terenu zajęta jest przez wojsko, część to port lotniczy, po prostu obszar industrialny.

Centra turystyczne

No cóż, niewątpliwie największym centrum turystycznym jest dzielnica Waikiki. Jest to skupisko hotelowych drapaczy chmur, przez co obszar ten jest bardzo zatłoczony, ale ma to swój urok. Na ulicach zabawiacze prześcigują się w zwróceniu na siebie uwagi przechodzących ludzi pokazując różne ciekawe sztuczki, grając różnego typu muzykę, czy przebierając się za np. gazetę :). Plaża zaczyna się wprost za ulicą oddzielającą ją od ogromnych hoteli. Jest zadbana i po prostu zatłoczona, co owocuje łatwym zawieraniem znajomości i pozwala zawiesić oko na zgrabnych ciałach japonek, amerykanki niestety są przeważnie otyłe.
Z ciekawych hoteli jest jeden przy plaży Makaha (LeeWard), niestety nie pamiętam jego nazwy, ale postaram się to uzupełnić. Duży kompleks ekskluzywnych hoteli znajduje się w Ko'Olina Resort w południowo zachodniej części wyspy. Poza tym to hotel w Turtle Bay (NorthShore) i jakieś pojedyncze małe moteliki. Oczywiście wyspa jest na tyle mała, żeby mieszkając w jednym miejscu każdy dzień spędzać na innej plaży, a nawet dysponując samochodem można w ciągu jednego dnia przenieść się w dwa różne końce wyspy np. w poszukiwaniu słońca. Żeby pomóc w wyborze plaży przygotowałem ich ranking i krótkie opisy.

Co można robić:

 • Waikiki - centrum rozrywki (dyskoteki, bary)
 • Zwiedzac: perl harbor, centrum kultury polinezyjskiej, ogrody botaniczne
 • Wylegiwać się na plażach
 • Nurkowac
 • Wędrować
 • Surfowac
 • Skydiving
 • Latać helikopterem i samolotem
 • Cruse'y po wyspach i romantyczne kolacje na pokładzie statku przy zachodzie słońca
 • Snorklowanie w klatce z rekinami
 • Grille i ogniska na plaży;
 • Jazda konna
 • Golf
 • Jazda quadami
 • Pić piwo przed telewizorem w pokoju hotelowym... i to jest czynność jakiej lubię się oddawać, szczególnie w doborowym towarzystwie, ale na Hawajach... ? ... nie polecam!


 • © 2005 Konrad Bałabuch. Wszystkie prawa zastrzeżone.