NURKOWANIE na O'AHU


       Jedną z moich największych pasji jest nurkowanie. Oczywiście długi pobyt na egzotycznej wyspie pozwolił mi dokładnie poznać niemal wszystkie warte obejrzenia miejsca nurkowe. Mówię tu o miejscach dostępnych z brzegu i właściwie tylko jednym wraku na który musiałem dostać się łodzią. Nurkowanie z brzegu poza stroną ekonomiczną wydaje mi się być dużo bardziej ekscytujące, wymagające zarówno doświadczenia, jak i kondycji fizycznej. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach to oczywiście jest ogromna liczba miejsc dostępnych z łodzi wraz z fachową obsługą przewodników i instruktorów. Takie nurkowania są również bardzo przyjemne, a na pewno dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze. Jeżeli już "shore diving", to zdecydowanie namawiam do nurkowania tylko z doświadczonym lokalnym nurkiem, znającym realia, a przynajmniej kimś, kto nurkował w danym miejscu przy takich samych warunkach, czyli porze roku, falowaniu, widoczności, pływach i porze dnia. Niestety nie mam dobrych zdjęć obrazujących opisywane przeze mnie miejsca, proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o jakość tych załączonych. Były robione aparatem za 15$. Dodatkowo chciałbym podkreślić, że to nie jest przewodnik po miejscach nurkowych wystarczający do zejścia pod wodę i należy te informacje traktować raczej jako uzupełnienie profesjonalnego przewodnika, np. Francisco B. De Carvalho - "The O'ahu Snorkelers and Shore Divers Guide". Jest to książka dostępna w każdej księgarni w Honolulu, lub w księgarni internetowej Amazon. Miejsca nurkowe postaram się przedstawić w kolejności ich atrakcyjności, czyli mój ranking miejsc nurkowych na O'Ahu:


 1. Shark's Cove right side

 2. Makaha Caverns

 3. Three Tables

 4. Hale'iwa Trench

 5. Second Reef

 6. Makua Beach

 7. Kea'au Beach

 8. Makaua Channel

 9. Pua'ena Point

 10. Hanauma Bay

 11. Electric Beach

 12. Yokohama Bay

 13. Waimea Bay

 14. Sunset Beach Fire Station

 15. Magic Island

       Są jeszcze dwa miejsca poza konkurencją, ponieważ tam nie nurkowałem i nie mogę ocenić ich uroku. Chcę jednak o nich wspomnieć, ponieważ są ciekawe, wymagają jednak dużego przygotowania, odpowiednich warunków (wiele razy można pojechać do nich ze sprzętem, tylko po to, żeby stwierdzić, że falowanie jest zbyt duże, albo prąd zbyt silny) i bezwzględnie przewodnika, który tam już był. Miejsca te, to:

Halona Blowhole
oraz
Lana'i Lookout

Obydwa miejsca położone są we wschodniej części wyspy i dostępne tylko w zimie, a i to rzadko. Dodam tylko, że raz wydawało mi się, że warunki w Halona Blowhole są odpowiednie, przebrałem się w sprzęt i po dosyć trudnym zejściu do plaży wszedłem po kolana do wody i się poddałem. W przeciągu kilkunastu minut - tyle trwało moje przebieranie i zejście na dół fala urosła z metra do trzech.
© 2005 Konrad Bałabuch. Wszystkie prawa zastrzeżone.